Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς και επιτυχημένους ποδοσφαιρικούς συλλόγους στον κόσμο, με πλούσια ιστορία νικών και θρυλικούς παίκτες.

Η ομάδα είναι γνωστή για την ισχυρή της ταυτότητα και ότι είναι ένας από τους καλύτερους μάνατζερ σε αυτό το άθλημα.

Διαφήμιση

Μια ιστορία νικών

Από την ίδρυσή της το 1878, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει συγκεντρώσει πολλούς τίτλους και επιτεύγματα.

Ο σύλλογος έχει κερδίσει το αγγλικό πρωτάθλημα 20 φορές, το Κύπελλο Αγγλίας 12 φορές και το UEFA Champions League 3 φορές.

Διαφήμιση

Η Γιουνάιτεντ είναι επίσης ένας από τους συλλόγους με τις περισσότερες βραβεύσεις σε διεθνείς διοργανώσεις, έχοντας κερδίσει πολλά κύπελλα σε όλη την ιστορία της.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι γνωστή για το ότι έχει έναν από τους πιο πιστούς και παθιασμένους οπαδούς στον κόσμο, καθώς και για το ότι έχει δώσει μερικούς από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών.

Ο Μπόμπι Τσάρλτον, ο Τζορτζ Μπεστ, ο Έρικ Καντονά, ο Ράιαν Γκιγκς και ο Πολ Σκόουλς είναι μερικά μόνο παραδείγματα θρύλων που έχουν φορέσει τη μπλούζα του συλλόγου.

Μια επιτυχημένη διοίκηση

Η επιτυχία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπορεί να αποδοθεί και στην αποτελεσματική διαχείρισή της.

Ο σύλλογος διοικείται από την οικογένεια Glazer από το 2005 και έχει μια σταθερή οργανωτική δομή που της επιτρέπει να λαμβάνει στρατηγικές αποφάσεις και να ξεκινά επιτυχημένα έργα.

Επιπλέον, η Γιουνάιτεντ έχει έναν από τους μεγαλύτερους εισοδηματίες στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο και θεωρείται ένας από τους πολυτιμότερους συλλόγους στον κόσμο.

TOP 3 από τα καλύτερα παιχνίδια του τίτλου

TOP 3

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 4-3

Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2019)

Τον Μάρτιο του 2019, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετώπισε την Παρί Σεν Ζερμέν στη φάση των 16 του UEFA Champions League.

Στο πρώτο ματς, η Γιουνάιτεντ είχε ηττηθεί με 2-0 εντός έδρας, και ελάχιστοι πίστευαν ότι η ομάδα θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση.

Ωστόσο, η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ νίκησε την PSG (3-1) σε μια ιστορική επιστροφή.

Ο Ρομέλου Λουκάκου σημείωσε διπλό για τη Γιουνάιτεντ και ο Μάρκους Ράσφορντ μετέτρεψε το πέναλτι στον χρόνο που απομένει για να σφραγίσει την κατάταξη για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ήταν μια απίστευτη νίκη, που απέδειξε τη δύναμη και την αποφασιστικότητα της ομάδας της Γιουνάιτεντ.

Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

TOP 2

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 Μάντσεστερ Σίτι (2009)

Τον Σεπτέμβριο του 2009, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετώπισε τον μεγαλύτερο αντίπαλο της, τη Μάντσεστερ Σίτι, σε ένα ηλεκτρικό ντέρμπι.

Η Γιουνάιτεντ βελτιώθηκε μέσω του Ράιαν Γκιγκς, αλλά η Σίτι ισοφάρισε γρήγορα μέσω του Γκάρεθ Μπάρι.

Το ματς παρέμεινε ισόπαλο, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά η Σίτι ήταν αυτή που επέστρεψε για να σκοράρει μέσω του Κρεγκ Μπέλαμι.

Η Γιουνάιτεντ δεν βοηθήθηκε και επέστρεψε για να ισοφαρίσει μέσω του Ντάρεν Φλέτσερ.

Το πάρτι έμοιαζε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Μάικλ Όουεν, που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε το νικητήριο γκολ για τη Γιουνάιτεντ σε πολύ καιρό.

Ήταν μια συναισθηματική νίκη που άφησε τους οπαδούς της Γιουνάιτεντ εκστασιασμένους.

TOP 1

Manchester United: TOP 3 partidos del siglo
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: TOP 3 πάρτι του τίτλου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 Μπάγερν Μονάχου (2001)

Στις 26 Μαΐου 2001, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετώπισε την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του UEFA Champions League σε έναν αξέχαστο αγώνα.

Η γερμανική ομάδα βελτιώθηκε στο 6ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τη μεσολάβηση του Μάριο Μπάσλερ.

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να σπάσει την άμυνα του αντιπάλου.

45 λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, φαινόταν ότι η ήττα ήταν επικείμενη, αλλά σε μια απίθανη κίνηση, ο Teddy Sheringham ισοφάρισε το πάρτι.

Και στο μεταξύ, σε ένα ακόμη απίστευτο παιχνίδι, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ πέτυχε το νικητήριο γκολ για να χαρίσει τον θρίαμβο στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ήταν μια από τις πιο συναρπαστικές στιγμές στην ιστορία του συλλόγου, ο οποίος κατέκτησε το δεύτερο UEFA Champions League στην ιστορία του.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 Μπάγερν Μονάχου